Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o zmianie ustawy o pomocy społecznej dotyczy m.in. poprawy warunków wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników socjalnych. Pierwsza z nich zwiększa bezpieczeństwo pracowników socjalnych, którzy będą mogli świadczyć pracę socjalną w środowisku przy udziale drugiego pracownika socjalnego, a w sytuacjach trudnych, korzystać z asysty Policji.
Określono także szczegółowo zasady dotyczące superwizji pracy socjalnej. Wprowadzono między innymi minimalne wymagania dla podmiotów, które mogą ubiegać się o prowadzenie szkoleń dla superwizorów pracy socjalnej oraz warunki, które muszą spełniać osoby przystępujące do szkolenia dla przyszłych superwizorów pracy socjalnej.
Nowelizacja ustawy wprowadza również korzystne zmiany w zakresie odpłatności za usługi świadczone przez środowiskowe domy samopomocy. Dzięki nowym rozwiązaniom znikną dysproporcje w zakresie obliczania średniej miesięcznej kwoty dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy, które występują pomiędzy województwami, co niewątpliwie przyczyni się do podniesienia jakości usług. Samorządy gminne, obok powiatów, będą miały możliwość prowadzenia klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Przepisy zmienionej ustawy w sposób znaczący prowadzą również do podwyższenia standardów usług świadczonych dla osób bezdomnych. Określono trzy typy placówek, w których osoby te mogą znaleźć schronienie tj.: noclegownie, schroniska dla bezdomnych oraz ogrzewalnie, doprecyzowano również zasady kierowania do nich oraz standardy jakie mają spełniać.
Wprowadzono również przepis eliminujący konieczność wnoszenia odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej w przypadku dorosłych dzieci, którymi rodzice – obecni mieszkańcy domów pomocy społecznej, nigdy się nie opiekowali i byli pozbawieni praw rodzicielskich.
USTAWA z dnia 5 sierpnia 2015 r.o zmianie ustawy o pomocy społecznej